Przegląd możliwości koparki

Przegląd możliwości koparki

Koparka long – nazywana też koparką z długim ramieniem – różni się znacząco od innych rozwiązań tego typu wykorzystywanych w budownictwie. Tym, co ją wyróżnia jest długość ramienia wynosząca nawet 21 metrów, nic więc dziwnego, że tego rodzaju koparki budowlane często są określane mianem urządzeń do zadań specjalnych. Koparka long przeważnie znajduje zastosowanie podczas prac ziemnych, jest przy tym szczególnie mile widziana tam, gdzie konieczne jest prowadzenie wykopów w trudno dostępnych miejscach.

Zastosowanie koparki long

Koparki z długim ramieniem kojarzą się przede wszystkim z pracami rozbiórkowymi. Te zwykle są prowadzone w miejscach, w których pole manewru jest ograniczone, klasyczne koparki budowlane stają się więc mniej użyteczne. Co więcej, na terenach, na których prowadzone są tego rodzaju prace, zwykle jest dość niebezpiecznie.

Osoby wykonujące je muszą więc liczyć się z tym, że nieodpowiednio dobrany sprzęt może stanowić zagrożenie tak dla nich samych, jak i dla osób znajdujących się w ich otoczeniu. Warto jednak pamiętać, że koparka long może mieć także kilka innych zastosowań. Przydaje się choćby podczas budowy obiektów wodnych, dróg i mostów, a więc wszędzie tam, gdzie praca może być skutecznie spowalniana przez naturalne przeszkody.

Na co zwrócić uwagę?

Choć o koparkach long mówi się jako o rozwiązaniach posiadających szereg zalet, nie można zapominać także o ich wadach. Najpoważniejszą jest dość wysoka cena, zrozumiałe jest więc to, że nie każda firma budowlana może pozwolić sobie na to, aby mieć na stanie taki właśnie sprzęt.

Na szczęście, nie mamy wcale do czynienia z przeszkodą nie do pokonania. Coraz popularniejsze są koparki z długim ramieniem wynajem. Takie rozwiązanie pozwala na dostęp do najwyższej klasy urządzeń dokładnie w tym czasie, w którym są nam one niezbędne.