Kilka faktów o panelach solarnych

Kilka faktów o panelach solarnych

Fotowoltaika to rozwiązanie, którego popularność nieustannie rośnie. Dzieje się tak nie bez powodu. Panele fotowoltaiczne nie przyczyniają się do pogorszenia kondycji środowiska naturalnego, nie hałasują, nie wymagają konserwacji. Poznajmy bliżej panele fotowoltaiczne.

Czy montaż paneli wymaga wzmocnienia dachu?

Wiele osób chcących zamontować instalacje fotowoltaiczne przekonanych jest, że panele solarne zawsze wymagają wzmocnienia dachu. Tymczasem okazuje się, że nie jest to konieczne. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to odpowiednia wielkość powierzchni, która nie jest zacieniona. W przeciwnym wypadku panele solarne nie będą produkowały wystarczającej ilości prądu.

Warto pamiętać, że panele fotowoltaiczne można montować również na gruncie. Jeśli więc dach z jakiegoś powodu nie może być miejscem instalacji, można wygospodarować kawałek działki.

Czy można sprzedawać wyprodukowaną energię elektryczną?

Instalacje fotowoltaiczne zamieniają promienie słoneczne na energię elektryczną. W sezonie letnim na ogół powstaje nadwyżka prądu, której gospodarstwo domowe nie zużyje. Instalacje fotowoltaiczne zintegrowane z siecią elektryczną pozwalają na sprzedać nadwyżek wyprodukowanej energii.

Panele fotowoltaiczne można montować bez konieczności uzyskiwania pozwoleń na budowę. Trzeba jednak pamiętać, że tyczy się to wyłącznie tych instalacji, których moc elektryczna nie przekracza 40kW. Panele solarne to świetna alternatywa dla tradycyjnego źródła energii elektrycznej. Fotowoltaika obecnie intensywnie się rozwija i nie zapowiada się na to, aby coś w tym względzie miało się zmienić.