Jakie są wady i zalety pomp ciepła?

Jakie są wady i zalety pomp ciepła?

Jednym z rodzajów odnawialnych źródeł energii są gruntowe pompy ciepła. To doskonały sposób na ogrzanie i ochłodzenie powierzchni całego domu, a dzięki temu że jest to ekologiczny sposób, dbamy przy tym o ochronę środowiska. Taka pompa ciepła działa dzięki energii elektrycznej, dlatego nie do końca jest to wyjście ekologiczne, natomiast ciepło do ogrzewania pobiera bezpośrednio z ziemi.

Zalety pomp ciepła

Oczywiście pompy ciepła mają swoje niezaprzeczalne zalety. Należą do nich bezobsługowość oraz niskie koszty eksploatacji. Samo stworzenie projektu i zainstalowanie pompy ciepła to dość spora inwestycja, jednak z czasem się zwraca, albowiem ciepło jest pobierane jedynie z ziemi, a energia elektryczna której potrzebuje do rozruchu jest ogólnie dostępna.

Dodatkowo możemy także wyposażyć się w specjalistyczne rekuperatory, dzięki którym nie tylko będzie można wprowadzić do domu ciepła powietrze, ale również latem skutecznie je schłodzić. To bardzo dobra inwestycja, która zwraca się w krótkim czasie.

Czy pompy ciepła mają wady?

Jedną z wad pompy ciepła jest konieczność podłączenia do instalacji elektrycznej. Kolejna, występująca jednak tylko w przypadku gruntowych pomp ciepła, to dużo miejsca na instalację. Hurtownia instalacyjna sprzedaje różne pompy ciepła, a te gruntowe zajmują najwięcej miejsca i potrzebują specjalistycznych projektów geologicznych. Dodatkowo osoby, które zdecydowały się na instalację pompy ciepła, narzekają na nadmierny hałas wywołany jej działaniem.

Taki hałas może niekorzystnie wpływać na środowisko naturalne, dlatego nie do końca jest ona ekologiczna i bezpieczna dla otoczenia. Jeżeli zdecydujemy się na jej montaż w ziemi, możemy dodatkowo osłonić pompę odpowiednimi osłonami, dzięki którym poziom hałasu zmniejsza się.