Jakie są rodzaje i typy wina?

Jakie są rodzaje i typy wina?

Wino to jeden z najbardziej lubianych trunków na świecie. I trudno się temu dziwić, gdyż jego niezwykły aromat i smak zachęca do spróbowania. Dodatkowo każdy amator wina może wybierać spośród jego wielu rodzajów i typów, co także wpływa na popularność tego napoju. Dlaczego? Otóż niektórzy wybierają wina czerwone, a inni różowe lub białe (jak chociażby popularny Pinot Grigio Delle Venezie), a mnogość gatunków i szczepów sprawia, iż każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Zatem jakie rodzaje win wyróżniamy? Oto podstawowe klasyfikacje win.

Podział win ze względu na barwę

Jedna z najbardziej znanych klasyfikacji win dzieli je ze względu na kolor. W tym przypadku rozróżnia się wina białe (o barwie od żółtej do brązowej), wina czerwone (od barwy jasnoczerwonej aż po odcienie wiśniowe, a nawet fioletowe) i wina różowe (na przykład porzeczkowe). Każde z tych win ma swoich zagorzałych zwolenników.

Podział win ze względu na alkohol

Zawartość alkoholu to kolejne kryterium podziału win. Tutaj wyróżnia się przede wszystkim wina słabe (do 10% alkoholu), średnie (od 10 do 14% alkoholu) i mocne (od 14 do 18% alkoholu). Oddzielną kategorię stanowią wina wzmocnione lub alkoholizowane, w których zawartość alkoholu przekracza 18%. 

Podział win ze względu na cukier

Często stosowaną klasyfikacją win jest ta odnosząca się do zawartości cukru. W tym podziale wyróżnia się wina wytrawne i półwytrawne oraz wina półsłodkie i słodkie (w których zawartość cukru wynosi nawet 16%). 

Oprócz wymienionych wyżej win smakosze tego rodzaju trunków mogą zdecydować się na wina musujące lub gazowane, stołowe lub deserowe oraz jednoowocowe lub mieszane. Każde z nich posiada swoich miłośników. I co ważne – niemal każdy sklep z alkoholami (także sklep z winami online) oferuje swoim klientom bardzo szeroki wybór trunków.