Fotowoltaika – co warto o niej wiedzieć?

Fotowoltaika - co warto o niej wiedzieć?

Fotowoltaika to alternatywa dla tradycyjnego sposobu pozyskiwania energii elektrycznej. Panele solarne można coraz częściej dostrzec zarówno na domach prywatnych, firmach, jak i obiektach użyteczności publicznej. Ci, którzy rozważają montaż paneli solarnych często zastanawiają się nad szeregiem kwestii. Spróbujemy rozwiać te najbardziej istotne, jednocześnie przybliżając panele solarne.

Czy konstrukcję dachu trzeba poprawiać?

Panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachu. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że osoby, które interesuje fotowoltaika zastanawiają się nad tym, czy dach wymagał będzie poprawek, przeróbek bądź wzmocnień. Trzeba jasno podkreślić, że w zdecydowanej większości przypadków nie jest to wymagane.

Warto jednocześnie pamiętać, że jeśli z jakiegoś powodu instalacje fotowoltaiczne nie mogą być zamontowane na dachu montuje się na gruncie. Wówczas wystarczy wygospodarować fragment działki, aby panele solarne zaczęły również dla nas produkować prąd.

Czy potrzebne jest pozwolenie?

To kolejne często zadawane pytanie. Fotowoltaika w zdecydowanej większości przypadków nie wiąże się z koniecznością uzyskiwania pozwolenia na budowę. Dzięki temu można bez niepotrzebnej zwłoki przystąpić do niezbędnych prac.

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, które naprawdę zasługuje na uwagę. Instalacje fotowoltaiczne są w pełni ekologiczne. Nie przyczyniają się nawet w niewielkim stopniu do pogorszenia jakości powietrza, nie zanieczyszczają środowiska. Panele solarne warto zamontować.