Badanie słuchu – podstawowe rodzaje

Badanie słuchu - podstawowe rodzaje

Każde pogorszenie jakości słyszenia powinno skłonić do wizyty u specjalisty, który zleci badanie słuchu Warszawa. To jedno z wielu miast, w którym funkcjonuje wiele gabinetów wykonujących właśnie takie badania. Nie warto odwlekać wizyty, gdyż zaniedbany problem z czasem będzie coraz większy. Dodatkowym bodźcem do wykonania badań jest fakt, iż są proste i bezbolesne, a ich wynik pozwoli na to, aby dobrać odpowiedni aparat słuchu Warszawa.

Badanie podstawowe – audiometria tonalna

Audiometria tonalna to jedno z kluczowych badań, które wchodzi w zakres badania słuchu w Warszawie. Podczas jego przeprowadzania pacjent ma na uszach specjalne słuchawki (nauszne i na przewodnictwo kostne) i znajduje się w wytłumionym akustycznie pomieszczeniu. Dźwięki o rożnym nasileniu są osobno podawane do lewego i prawego ucha pacjenta, który powinien reagować naciskaniem na przyciski. Tego typu badanie pozwala na określenie progów słyszenia pacjenta oraz na rozpoznanie niedosłuchu i jego zakresu.

Badanie uzupełniające – audiometria mowy

Audiometria tonalna to podstawowe – ale nie jedyne – bezpłatne badanie słuchu Warszawa. To miejsce gabinetów, w których także można wykonać badanie uzupełniające, jakim jest audiometria mowy. W tym przypadku badanie pozwala określić nie tylko poziom słyszenia, ale także poziom rozumienia mowy i słów. Warunki przeprowadzania badania są takie same jak przy audiometrii tonalnej. Różnicą jest to, iż pacjent powtarza słowa wypowiadane przez lektora.

Dodatkowym badaniem oferowanym pacjentom jest audiometria impedancyjna. To badanie nie wymaga aktywnego udziału pacjenta – sonda umieszczona w uchu podaje dźwięki i rejestruje zachowania ucha. Ten typ badania pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości w działaniu ucha środkowego. Uzupełnienie tym badaniem dwóch pozostałych daje lekarzowi pełen obraz, który na ich podstawie może dobrać odpowiednią terapię. W wielu przypadkach są to aparaty słuchowe Warszawa.